sobota, 18 lipca 2020

Thomas Engstrom, Na północ od raju

Thomas Engstrom, 


Na północ od raju 


Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2017 r.
ISBN: 9788379999255
liczba str.: 280
tytuł oryginału:  Norr om paradiset
tłumaczenie: Emilia Fabisiak 
kategoria: thriller


recenzja opublikowana na lubimyczytac.pl:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/3990171/na-polnoc-od-raju/opinia/59305640#opinia59305640   




Książek, które dotyczą świata szpiegowskiego jest bardzo wiele, ale ile by ich nie było to zawsze znajdą czytelników. Bo przecież nie ma wątpliwości dość spore grono czytelników bardzo interesują motywy szpiegowskie i motywy tajnej rywalizacji między państwami. A więc wszystkie konspiracje, wydobywanie informacji jawnych i niejawnych, w celu analiz, wzajemne rozpracowywanie się, gry szpiegowskie, morderstwa, wpływanie na politykę państw, a nawet całych bloków sojuszniczych. W motywach zimnowojennych prawie zawsze pojawia się rywalizacja mocarstw USA – ZSRR, w dzisiejszych czasach Rosja. Książka Ehgstroma „Na północ od raju” jest o tyle wyjątkowa, że chodzi tutaj w tych szpiegowskich rozgrywkach o małą wyspę blisko Ameryki Kubę. I niech was nie zwiedzie pozorna mała istotność zagadnienia, bo Kuba potrafiła sporo zamieszania narobić. Oczywiście za sprawą rewolucjonistów Fidela Castro, którzy przejęli władzę na wyspie w 1959 r. i utrzymali komunistyczny reżim przez kilkadziesiąt lat i to mimo faktu, że komunizm w większości krajów upadł. Mimo relacje Rosji z Kubą są nadal raczej przyzwoite, co nadal spędza sen z powiek przywódcom amerykańskim. I mamy to też tutaj w tej książce.



Głównym bohaterem jest Niemiec Ludwig Licht, który współpracuje z wywiadem amerykańskim, także w tej sprawie, jaką są zamachy bombowe w tzw. Małej Hawanie, dzielnicy Miami na Florydzie. Od tego zaczyna się fabuła książki. Trzeba wyjaśnić kim są zamachowcy i czy władze Kuby mają z tym coś wspólnego. Te śledztwo rozpoczyna kolejną serię wydarzeń. Celem agenta jest wykrycie spisku, który ma zapobiec zaostrzeniu wykryciu stosunków dyplomatycznych na linii USA – Kuba, jest to o tyle trudne, bo Rosjanie mają swoje interesy na Kubie.


Książka jest też interesująca pod tym względem, bo mamy przemyślenia głównego bohatera dotyczące sytuacji geopolitycznej na świecie, w kwestii kubańskiej jest rzeczywiście wyrażona nadzieja, że poprawa relacji USA z Kubą rzeczywiście nastąpi. Jest też wspomnianych parę ciekawych faktów z historii Kuby dotyczących rządów Castro. To jest niewątpliwie bardzo ciekawe, zwłaszcza jeśli ktoś chociaż trochę interesuje się polityką, historią, kulturą jakiegoś kraju np. Kuby właśnie. Pod tym kątem tego typu książki są dobre. Książka jest ciekawa, warto przeczytać. Polecam.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz