niedziela, 14 kwietnia 2019

Ben Kane, Zapomniany legion

Ben Kane, 


Zapomniany legion 


cykl: Kroniki Zapomnianego Legionu, t. 1 



Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak 
Data wydania: 2015 r.
ISBN: 9788324030583
liczba str.: 640
tytuł oryginału: The Forgotten Legion
tłumaczenie: Arkadiusz Romanek
kategoria: powieść historyczna


recenzja opublikowana na lubimyczytac.pl:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/257778/zapomniany-legion/opinia/51252939#opinia51252939 



                                               




Warto, czytając powieści historyczne, poznawać motywy historii starożytnego Rzymu, które jak przypuszczam literatów nigdy nie przestaną fascynować i nie ma się co dziwić. Kryje się w nich wiele informacji historycznych znanych raczej tylko historykom - starożytnikom, którzy specjalizują się w konkretnym zagadnieniu lub okresie historycznym, a są na tyle fascynujące, że warto je umieścić na kartach literatury, żeby mogło te treści poznać nieco większe grono odbiorców. Ciekawe czy ktoś wynajdzie jakąś partyjską strzałę, żeby obalić tą teorię. O co chodzi partyjska strzała to w angielszczyźnie cięta riposta. Łomot jaki dostali Rzymianie od Partów od Partów w 55 r. p. n. e. znalazł sobie to określenie w nowożytnym języku. Dowodzi to tego jakiż to wtedy musiał być szok, że niezwyciężone legiony wcale takowymi nie są, że stosując odpowiednią strategię da się je pokonać. Co prawda Rzymianie wyciągnęli wnioski z przegranej bitwy pod Carhae. Jednak jak się okazuje nie wszyscy legioniści z tej liczne 35 tysięcznej armii położyli głowę pod toporki bojowe i inne przyrządy służące do zabijania. Przeżyło bitwę ok 10 tys. osób i doszli oni do wniosku, że wolą przeżyć, walcząc dla wroga, gdzieś na końcu znanego świata, i umrzeć z mieczem w garści niż skończyć w mękach, długo i okropnie umierając. I ta właśnie niesamowitą historię Ben Kane postanowił nam czytelnikom opowiedzieć. Gibbon, XVIII wieczny historyk, szacuje, że upadek Rzymu zaczął się w momencie kiedy zamordowany został Juliusz Cezar, ( 44 r. p. n. e. ), współcześni historycy zdecydowanie się z tą koncepcją nie zgadzają dowodząc raczej śmiało, że gdyby nie splot pewnych niefortunnych zbiegów okoliczności, w tym klimat, mocarstwo miało szansę przetrwać. I tu pewnie długo jeszcze historycy będą produkować polemiczne spekulacje w tej materii. 



Jak już wspomniałem akcja książki rozgrywa się za życia wielkiego przywódcy, rozpoczyna się ok 76 r. p. n. e. Z racji, że pojawia się osoba Brutusa, czytelnik wątpliwości nie ma, że scena zabójstwa Cezara w drugiej, lub trzeciej części trylogii się pojawi. Pada podejrzenie, że bliźniacy niewolnicy Romulus i Fabiola są dziećmi samego Cezara, podejrzenie uzasadnia fakt, że Fabiola zobaczyła w wizerunku Cezara starszą wersję swojego brata Romulusa. Czy ta sprawa zostanie wyjaśniona? Bliźniacy wiedzą, że ich matka została zgwałcona przez wysoko postawionego patrycjusza, prawdopodobnie senatora. Czy Fabiola odkryła tożsamość ich ojca? Bliźniacy i ich matka byli niewolnikami Gamellusa, potem gdy nieco dojrzeli bankrutujący kupiec sprzedał obydwoje Fabiolę do luksusowego domu publicznego, a Romulusa do najlepszej szkoły gladiatorów w Rzymie. No i tam obydwoje walczą o przetrwanie, mając przy tym troszkę szczęścia. Fabiola zjednała sobie ochroniarzy, którzy ochraniali przybytek Jowiny, właścicielki lupanaru, osoby bardzo wpływowej w Rzymie, bo też ma wpływowych i bogatych gości, którzy pozostawiali u niej prawdziwe fortuny. Natomiast Romulus, musiał udowadniać swoją wartość na arenie, no i przeżyć. 
Romulus zaprzyjaźnił się z Brennusem, i to mu pomogło przeżyć. Obydwoje musieli opuścić Rzym gdyż byli podejrzewani o zabójstwo patrycjusza. Po drodze poznali Tarkwiniusza etruskiego wróżbitę. Zostali przyjaciół i przeżywili wiele przygód. Trafili do legionów Krassusa, który nie chciał być gorszy od rywali z triumwiratu Cezara i Pompejusza i wybrał się na wschód na wojnę z Partami, którzy nigdy łatwymi przeciwnikami nie byli. To też świadczy o potędze Rzymu, że wielka armia Krassusa, była jakąś tam częścią, którą Rzym był w stanie wystawić. Rzymianie przegrywają i ci który przetrwali nie tylko bitwę, kapitulację, ale też ekstremalny marsz przez pustynię. Faktem historycznym jest, że Zapomniany Legion podążył kierunku Morgiany, i na tym tle Ben Kane oparł swoją niezwykle fascynującą opowieść. 


Książka jest niezwykła i na pewno będę kontynuował czytanie tej trylogii. Polecam





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz