środa, 29 października 2014

Aldous Huxley,



Nowy wspaniały świat 



Wydawnictwo:  Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza S.A.
Data wydania: 2008 r.
ISBN: 9788374954235
liczba str. : 250
tytuł oryginału:  Brave new world
tłumaczenie: Bogdan Baran
kategoria; fantastyka, science fiction


  recenzja opublikowana na portalu lubimyczytac.pl: 
 http://lubimyczytac.pl/ksiazka/48445/nowy-wspanialy-swiat/opinia/646220#opinia646220   )                                                                                                                              




Przeczytałem "Nowy wspaniały świat" Huxleya, zaproponował mi tą książkę dobry znajomy i miał rację, że warto do niej zajrzeć. No i rzeczywiście bardzo dobra książka. 


Opisany w niej system społeczeństwa XXVI wieku n.e, a VII wieku nowej ery Forda, przedstawiony jest w sposób spójny i logiczny. Jest dojrzale ze szczegółami opisany i dopracowany. Mimo, że mieszkańcy Republiki Świata żyją w tłumie, w świecie zorganizowanym, niemal do każdej sekundy życia, to tak naprawdę są przeraźliwie samotni. Bo przede wszytkim nie mają rodzin, bo rodzą się z probówek w tzw procesie butlizacji, gdzie też odbywa się pierwsza faza indoktrynacji, jaką funkcję w świecie nowo urodzony obywatel będzie spełniał i jak ma sie w związku z tym zachowywać. Pełen atomatyzm, nie ma tu miejsca na tzw wolne myślenie, bo po co społeczeństwo ma sobie zaprzątać głowę literaturą i filozofią? Ci ludzie z probówki nie znają prawidłowych relacji międzyludzkich, wszyscy są własnością wszystkich, są dorosłymi dziećmi. Ich sensem życia po za pracą są narkotyki i seks. To jest system kastowy, najwięcej jest epsilonów, czyli pracowników fizycznych, stanowiących najniższą warstwę społeczną. A najmniej alf i bet, czyli inteligencji. Tym wszystkim zarządza zarząd i władca świata. A więc mamy do czynienia z systemem ewidentnie korporacyjnym. 


Absurdem jest też, że dzikus jest jest najbardziej normalny, bo wychowali go Indianie w rezerwacie, na podstawie uniwesalnych norm, które obowiązywały przez co najmniej 10 000 lat cywilizacji, a Ci z nowego wspaniałego świata je złamali z patologii uczynili normę...


Polecam:-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz